Živá škola přírodního stavitelství – Jak to celé začalo?

V roce 2007 jsem se na jednom workshopu zamiloval do přírodních domů a ještě jako budoucí zakladatel Školy přírodního stavitelství jsem neměl ani tušení o možnostech, jaké všichni ve skutečnosti máme. Že dokážeme, podobně jako naši předci, stavět kvalitní zdravá obydlí z místních přírodních materiálů, bez složitých technologií, lehce opravitelné, recyklovatelné, s až neuvěřitelnou životností stovek let. Postupné skládání mozaiky vědomostí a zkušeností z různých staveb, mne dokonce dovedly až k umění využívání fyzikálních principů na větrání, vytápění a získávání energie, a efektivní propojení tradičních a moderních způsobů, až k soběstačným svobodným domům bez potřeby nakupování nových materiálů a bezohledného plýtvání. Nic podobného se na školách neučí, což je škoda pro celou společnost a planetu.

Proto jsem se rozhodl tyto vědomosti předávat široké veřejnosti na přednáškách, různých akcích, v médiích, víkendových kurzech a v knize „Jak na soběstačný dům“, která je součástí knihy Manuál ekologickej výstavby. Tak vznikla Škola přírodního stavitelství, která právě svým fungováním pomohla ke zrodu spousty přírodních řemeslníků, firem, krásných staveb v ČR a SR a též Eko-osady Vrbovce.

Po letech, v roce 2016 jsme se rozhodli se skupinkou nadšenců napsat projekt a založit Živou školu pro přirozené celoživotní vzdělávání.

Od napsání projektu Živá škola, neuplynulo ani 6 měsíců a najednou jsme jakoby zázrakem získali, tedy „tzv. náhodou“ starý hotel, a to jen 1 km od tábora, kde pořádáme naše akce, a na místě s příznačným názvem „Šance“, přímo na hranicích Česka a Slovenska. Jen 9 km od Eko-osady, která nyní slouží pro zájemce na vyzkoušení, jak se žije v přírodních stavbách www.prirodniubytovani.cz a zároveň tak získává prostředky na opravu objektu školy.

Již zde vznikají sdílené (komunitní) prostory pro osobní rozvoj, řemesla, školu a žití. Řemeslné dílny nabízející možnosti přijet si vyrobit vlastní výrobek, vybavení nebo část domu, jako třeba panely „SLAMAFLEX“. http://slamaflex.cz . Spojujeme se v jeden cíl: Ohleduplný a přirozený rozvoj jednotlivce, rodiny a regionu, ke štěstí, svobodě a trvalé udržitelnosti. Cesta (je cíl): Získáním svobody současně přebíráme odpovědnost za své zdraví, sílu, úspěch i vyprodukovaný odpad.

Studenti si vybírají z projektů, aktivit, řemesel a činností to, co je baví a tak rozvíjejí svůj potenciál. Rozvíjíme převážně rukodělná řemesla, ale program se vyvíjí podle zájmů studentů. Však dle kalendáře akcí je vidět rozmanitost. Studenti společně plánují kalendář akcí na další období, tedy vybírají si, koho pozvou na víkend nebo týden i déle. Jako škola sdíleného prostoru umožňuje uspořádat převážně víkendové kurzy a přirozeně předešlý nebo následný týden bývá tématicky zaměřený k dané akci. Tak se mohou studenti vzdělávat i v jiných oblastech, na které jinak není v regionu lektor nebo mistr.

Nabízíme spolupráci školám a studentům z jiných škol.

Dáváme prostor a prostředky studentům, a tím podporujeme výzkum a vývoj ekologických projektů v praxi. Jako Aquaponia – Chov ryb spojených s pěstováním bio zeleniny. Biomilíř – malá bioplynka, vytápění kompostem, solární elektro vozítko, solární sušičky a větrání, stavba pece, mobilní biodům, permakultura, vyrábění elektřiny z tepla kamen… a toto vše je možné vidět a zažít i na našich táborech a letních školách.

Kdokoli může přijet zažít, a nějaký čas pobýt nebo vyzkoušet třeba pobyt v slaměno hliněné jurtě. Dokonce je možné na nějaký čas získat vlastní pokoj, nebo byt a v okolí si hledat vlastní pozemek nebo dům, děti mohou chodit do komunitní lesní školky a školy a starší se mohou zapojit prací na budování školy a nové eko-osady.

Jít cestou přírodní moudrosti. Menší zdravý aktivní dům obklopen zahradou nás léčí, probouzí k životu a spolupráci s přírodou a okolní komunitou. Tento propojený přírodní a sociální prostor nás živí, přináší duševní i tělesné zdraví, vzdělávání pro nás a naše děti a zároveň šetří naši práci a energii. Přírodní domov je místo, kde se cítíme příjemně, obklopeni přírodními materiály a zahradou.

Aktivní přístup ke stavbě vlastního zdravého domu přináší léčení nás samotných a pochopení souvislostí a vzájemné spolupráce. „Zasaď strom, postav dom“ přináší úplně jiný zážitek, osobní rozvoj a celkový význam. Mapa Oázy Života pomáhá vytvářet lokální sociální sítě vzájemné pomoci.

Napsal: Petr Skořepa, zakladatel Ekovesnice, Eko-osady a lektor Živé školy přírodního stavitelství.